FORSA - Förbundet för forskning i socialt arbete
  

Kalendarium

Kommande aktiviteter, FORSA riks/Östergötland:

FORSA Östergötland står som arrangör, tillsammans med FORSA riks, för det nationella FORSA symposiet 2015: Det globala i det lokala är huvudtemat för nästa nationella symposium som äger rum i Norrköping, 23-24 mars, 2015.

 

  nordisk konf logga 2    

Det Nordiska FORSA/NOUSA Symposiet "På spaning det sociala arbetets kultur(-er)" i Malmö lockade 165 deltagare, ett nittiotal presentatörer och föreläsare såsom Malcolm Payne, Nana Mik-Meyer, Kerstin Svensson, Majblommans Lena Holm och Malmökommissionens Sven-Olof Isacsson. Power-point presentationerna finns tillgänglig via konferensens webbsida nordicforsa2014.nu. Söker du någon presentation och inte hittar den? Hör av dig till oss!

 ---

Tidigare spaningsarbete...

 

Anna Angelin.ppt [1838kB ppt]

Anne Harju.ppt [853kB ppt] 

Bodil Rasmusson.pdf [2219kB pdf] 

Camilla Persson och Harald Gegner.pdf [329kB pdf] 

 

 

 

 

 

 

  
  

"PÅ SPANING EFTER SOCIALT ARBETE"

TEMADAG 29/11

Temat denna gång är "På spaning efter socialt arbete". Det sociala arbetet kan ta sig många olika uttryck utifrån varierande förutsättningar och därmed skilda former. Höstens temadag kommer att sätta fokus på just detta faktum med hjälp av :

 

Birgitta Vilén Johansson

Chef för avdelning individ och familj Stadskontoret i Malmö

Katrin Stjernfeldt Jammeh

Kommunalråd i Malmö med ansvar för sociala frågor

Tapio Salonen

Professor i socialt arbete vid Linnéuniversitetet.

 

OBS! Temadagen är avgiftsfri. För mer information hänvisas till "Evenemang"



2010-10-21

  
  

 
Prenumerera på denna sida
  
Bli medlem
  

Styrelsen FORSA Syd 2017


Ordförande

Elizabeth Martinell Barfoed
Elizabeth.martinell_barfoed@soch.lu.se 

 

Kassör

Gethel Jadbäck

Gethel.Jadback@malmo.se


 

Ledamöter

Ludvig Lindgren

ludvig.lindgren@devinor.se
(sekreterare) 

Annelie Björkhagen Turesson
annelie.bjorkhagen.turesson@mah.se

Karl Ahlman Ståhl
karlahlman@hotmail.com

Robert Hildingsson

robert_hildingsson@hotmail.com
(webbansvarig) 

Johan Ohlsson
johandaohlsson@gmail.com

Suppleanter

 

Agneta Folkesson

agneta.folkesson@mah.se

Mikael Bengtsson

mikael.bengtsson@soch.lu.se

Adam Berglund

berglund6@msn.com

Valberedning


Lars Lindgren

Lasse@Devinor.se

Anders Jönsson
anders.jonsson@soch.lu.se

 

Revisor


Olof Samuelsson
olof.samuelsson@mah.se