FORSA - Förbundet för forskning i socialt arbete
  

Kalendarium

Kommande aktiviteter, FORSA riks/Östergötland:

FORSA Östergötland står som arrangör, tillsammans med FORSA riks, för det nationella FORSA symposiet 2015: Det globala i det lokala är huvudtemat för nästa nationella symposium som äger rum i Norrköping, 23-24 mars, 2015.

 

  nordisk konf logga 2    

Det Nordiska FORSA/NOUSA Symposiet "På spaning det sociala arbetets kultur(-er)" i Malmö lockade 165 deltagare, ett nittiotal presentatörer och föreläsare såsom Malcolm Payne, Nana Mik-Meyer, Kerstin Svensson, Majblommans Lena Holm och Malmökommissionens Sven-Olof Isacsson. Power-point presentationerna finns tillgänglig via konferensens webbsida nordicforsa2014.nu. Söker du någon presentation och inte hittar den? Hör av dig till oss!

 ---

Tidigare spaningsarbete...

 

Anna Angelin.ppt [1838kB ppt]

Anne Harju.ppt [853kB ppt] 

Bodil Rasmusson.pdf [2219kB pdf] 

Camilla Persson och Harald Gegner.pdf [329kB pdf] 

 

 

 

 

 

 

  
  

"På spaning efter socialt arbete" Inriktning Äldre!

Ny Temadag 6:e maj! Denna gång med fokus på äldre.

Vilka problem står socialt arbete  och äldreområdet inför och vilken utveckling kan skönjas?

I FORSA syds temaserie "På spaning efter socialt arbete" har nu turen kommit till området med arbete med äldre. För att vi skall få ett uppdaterat grepp om hur det ser ut både nu och vad som kan förväntas framöver kommer följande kunniga aktörer att både delge oss aktuell information och diskutera sinsemellan:

Finnur Magnusson, forskare inom äldreomsorg på Malmö högskola.

Tove Klette, kommunalråd (fp) i Lund  med engagemang i frågor rörande äldre.

Håkan Jönsson, forskare vid socialhögskolan i Lund.

Ann - Louise Christensen, verksamhetschef för hemvården i Kävlinge kommun.

Britt Jönssson, äldreombud i Kävlinge kommun.

 

inbjudan temadag socialt arbete o äldre 6 maj.pdf



2011-03-29

  
  

 
Prenumerera på denna sida
  
Bli medlem
  

Styrelsen FORSA Syd 2017


Ordförande

Elizabeth Martinell Barfoed
Elizabeth.martinell_barfoed@soch.lu.se 

 

Kassör

Gethel Jadbäck

Gethel.Jadback@malmo.se


 

Ledamöter

Ludvig Lindgren

ludvig.lindgren@devinor.se
(sekreterare) 

Annelie Björkhagen Turesson
annelie.bjorkhagen.turesson@mah.se

Karl Ahlman Ståhl
karlahlman@hotmail.com

Robert Hildingsson

robert_hildingsson@hotmail.com
(webbansvarig) 

Johan Ohlsson
johandaohlsson@gmail.com

Suppleanter

 

Agneta Folkesson

agneta.folkesson@mah.se

Mikael Bengtsson

mikael.bengtsson@soch.lu.se

Adam Berglund

berglund6@msn.com

Valberedning


Lars Lindgren

Lasse@Devinor.se

Anders Jönsson
anders.jonsson@soch.lu.se

 

Revisor


Olof Samuelsson
olof.samuelsson@mah.se