FORSA - Förbundet för forskning i socialt arbete
  

Kalendarium

Kommande aktiviteter, FORSA riks/Östergötland:

FORSA Östergötland står som arrangör, tillsammans med FORSA riks, för det nationella FORSA symposiet 2015: Det globala i det lokala är huvudtemat för nästa nationella symposium som äger rum i Norrköping, 23-24 mars, 2015.

 

  nordisk konf logga 2    

Det Nordiska FORSA/NOUSA Symposiet "På spaning det sociala arbetets kultur(-er)" i Malmö lockade 165 deltagare, ett nittiotal presentatörer och föreläsare såsom Malcolm Payne, Nana Mik-Meyer, Kerstin Svensson, Majblommans Lena Holm och Malmökommissionens Sven-Olof Isacsson. Power-point presentationerna finns tillgänglig via konferensens webbsida nordicforsa2014.nu. Söker du någon presentation och inte hittar den? Hör av dig till oss!

 ---

Tidigare spaningsarbete...

 

Anna Angelin.ppt [1838kB ppt]

Anne Harju.ppt [853kB ppt] 

Bodil Rasmusson.pdf [2219kB pdf] 

Camilla Persson och Harald Gegner.pdf [329kB pdf] 

 

 

 

 

 

 

  
  

FORSA Syd

Vi i Forsa Syd har som ambition att vara en mötesplats där forskare, yrkesverksamma och studenter möts på lika villkor. Det gemensamma ärvårt intresse för socialt arbete i alla dess olika former.  Under hösten 2010 inledde vi en serie temadagar som vi kallar "På spaning efter socialt arbete. Utmaningar i dag och i framtiden". Vår avsikt med dessa temadagar var att utifrån olika perspektiv lyfta fram och diskutera socialt arbete inom olika aktuella arenor som t.ex. äldreomsorg, handikapp, försörjningsstöd, barn/ungdom/familj och missbruk. 

Filmer från Open space

Vi vill passa på att informera om att filmer från hösten Open Space (Hur ska framtidens social arbete styras?) nu finns utlagda på Youtube.

Del 1, Marcus Lauri: https://www.youtube.com/watch?v=Wmf7sw7QDX8&feature=youtu.be

Del 2, Hanne Berthelsen: https://www.youtube.com/watch?v=ir6QgBb_75s&feature=youtu.be

Del 3, Marcus Herz: https://www.youtube.com/watch?v=DIkLJSoC-oU&feature=youtu.be

Del 4, panelsamtal: https://www.youtube.com/watch?v=Z38EzgxyHfo&feature=youtu.be

 

Forsa syds uppsatstävling 2016

Vann gjorde Sofia Hemmel Hammenskog

Vinnande bidraget publiceras här och här finner du motiveringen.

  
  

Nyheter Syd

 
2015-01-09 Årsmöte 2015
 
  
Bli medlem
  

Styrelsen FORSA Syd 2017


Ordförande

Elizabeth Martinell Barfoed
Elizabeth.martinell_barfoed@soch.lu.se 

 

Kassör

Gethel Jadbäck

Gethel.Jadback@malmo.se


 

Ledamöter

Ludvig Lindgren

ludvig.lindgren@devinor.se
(sekreterare) 

Annelie Björkhagen Turesson
annelie.bjorkhagen.turesson@mah.se

Karl Ahlman Ståhl
karlahlman@hotmail.com

Robert Hildingsson

robert_hildingsson@hotmail.com
(webbansvarig) 

Johan Ohlsson
johandaohlsson@gmail.com

Suppleanter

 

Agneta Folkesson

agneta.folkesson@mah.se

Mikael Bengtsson

mikael.bengtsson@soch.lu.se

Adam Berglund

berglund6@msn.com

Valberedning


Lars Lindgren

Lasse@Devinor.se

Anders Jönsson
anders.jonsson@soch.lu.se

 

Revisor


Olof Samuelsson
olof.samuelsson@mah.se